loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Принцип на стврднување на премази со ултравиолетови зраци за да влијае на стврднувањето со длабоко светло на UVLED

Принципот на зацврстување на УВ облогите: УВ облогите се предизвикани од светлината предизвикана од UVLED, произведувајќи скулпторски групи или јони. Телесен ген, овие мономерни гени започнуваат верижни реакции за да генерираат цврсти полимерни материи, завршува комплетниот процес на зацврстување. Ајде да зборуваме за неколку фактори кои влијаат на нивното длабоко зацврстување. I. Длабоко стврднување на UVLED енергетското влијание на ултравиолетовото зрачење. Главниот услов е молекуларната апсорпција на светлосниот квант со доволна енергија да стане стимулирачки молекули, да се пробие на слободни радикали или јони и да им овозможи на заситените органски објекти да се агрегираат, делегираат, вкрстено поврзување и други хемиски реакции, за да се постигне целта на зацврстување. Меѓу нив, UVLED енергијата на светлината предизвикана од светлината предизвикана од обезбедените УВ облоги го надминува или помала од влијанието на потребната енергија: 1. Не знам дека UVLED енергијата на изворот на ладна светлина што ја бара светлината предизвикана од причината за светлина, како што е слепото снабдување, не е само губење на енергија, туку и енергија, туку исто така ќе предизвика негативни ефекти на прекумерно зацврстување, како на пр. како собирање на експлозија, рефлуксни реакции итн. 2. Кога UVLED е недоволен, не може целосно да се зацврсти. Второ, дебелината на дебелината на UV слојот влијае на ефектите на UV облогата врз ефектот на ултравиолетово стврднување. Облогата е премногу густа, а времето на сушење е релативно долго под зрачење на истиот извор на светлина. Од една страна, тоа влијае на сушењето на УВ облогите. Дополнително Од една страна, температурата на површината на подлогата ќе биде превисока, што ќе резултира со деформација на подлогата; премногу тенок слој ќе предизвика сјај на површината на производот. Дополнително, нијансата, температурата, брзината на стврднување и површината на подлогата на облогите на УВ-облогата треба соодветно да се подготват под различни услови како што се различни услови како на пр. Трето, ефектот на растојанието за лекување. УВ ламба Во зависност од разликата во стврднувањето на подлогите, општото растојание е околу 10-15 mm. Растојанието на стврднување мора соодветно да се прилагоди со радикалната моќност на подлогата, облогата и UVLED светлината. Четврто, влијанието на брзината на оптичко стврднување УВ Во зависност од подлогата, облогата, облогата, растојанието на стврднување итн., соодветно прилагодете ја брзината на стврднување на уредот, фиксната брзина е пребрза, УВ бојата на површината на подлогата е леплива или површината не е сува; Површината на материјалот ќе старее. Петто, влијанието на работната средина. Кога вискозноста на UV облогите значително се менува поради температурата, температурата во просторијата треба да се прилагоди. Општо земено, 15-25 C е посоодветна, и не е неопходно да се биде директен кога се зацврстува.

Принцип на стврднување на премази со ултравиолетови зраци за да влијае на стврднувањето со длабоко светло на UVLED 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
[UV LED] Производителот ви го кажува начинот на примена на UV LED изворот на светлина
Методите на примена на UVLED системите со извори на светлина се различни. За различни технологии, Tianhui ќе дава различни решенија. Тоа е сумирано. Постојат т
[UVLED Automation] TIANHUIUVLED е совршено интегриран со автоматизација
Неодамна, трошоците за работна сила стануваат се повисоки и повисоки, а големото производство не може да ги исполни барањата, па создаде автоматизиран производствен модел. Тоа е
[UVLED жица извор на светлина] Испорака серија на UVLED жица извори на светлина
Тианхуи отсекогаш размислувал и решавал проблеми од перспектива на клиентите. Со цел да создаде вредност и да ги зголеми придобивките за повеќе клиенти, Tianhui h
[UVLED Hot Conduction] Неколку концепти на UVLED Hot Transfer методот
Дизајнирањето на комплетен сет на UVLED уреди за стврднување вклучува сè покомплексно знаење, вклучувајќи електроника, софтверско инженерство, механичка структура, оптика,
[365nm] брановата должина на UVLED машината за лекување е 365nm
Бидејќи полето на примена на UVLED машините за лекување продолжи да се шири, некои пријатели кои претходно не биле изложени на UVLED, тие исто така почнаа да се консултираат со Tianh
Само ве научи да го изберете вистинскиот LED извор на светлина
Како да изберете LED извор на светлина? Од следните 5 аспекти, уредникот на производителот ќе го земе вистинскиот LED извор на светлина. 1. Погледнете го животниот век на ЛЕР. Според
Како да ја осветлите светлосната диода
Колку знаете за светлечките диоди? Денешната побарувачка на пазарот за диоди што емитуваат светлина е голема. Оние кои се користат во улични светла, медицински помагала, автомобилски светла, камери
Кои проблеми треба да се земат предвид за да се купи појас за светилка со модул со извор на LED светлина
Од гледна точка на индустријата, не е тешко да се купи појас за светилка со извор на светлина со LED модул. Само обрнете внимание на следниве прашања: 1. Пред купување,
Како да се заварат со мониста на светилки? Само совладете ги овие чекори
Како да се заварат мониста на светилката? Денес, ќе ве одведам да дознаете повеќе за методот на LED заварување како што следува: 1. Најпрво, затегнете го фластерот со мазгата и затегнете
Закрпи топки за осветлување со висок притисок Високо светли светла Животот, прашања со висока осветленост
Закрпи LED светилка со висок сјај, проблемот со висока осветленост, како да ги решите монистрата со високо-светла лепенка LED светилка за поврзување на долг животен век и висока осветленост. Закрпи
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect