loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Проблемот со дисипација на топлина на мониста на LED светилки со висока осветленост

Со интензивирањето на глобалниот недостиг на енергија и вештачките дневни проблеми, LED осветлувањето со заштеда на енергија и заштита на животната средина и висока доверливост се повеќе се цени. Општо земено, LED светилките создадени од LED извори на светлина се составени од LED, структура за дисипација на топлина, двигател и леќа. Во моментов, дисипацијата на топлина на мониста на LED светилки со висока осветленост на пазарот често користи природна дисипација на топлина со незадоволителни ефекти. Ефектот не е идеален. До одреден степен, тоа влијае и на животниот век на светилката. Термичката обработка е главниот проблем во примената на мониста на LED светилки со висока осветленост. Бидејќи азот во форма на P, допингуван од III племето на азот е ограничен со степенот на растворање на MG и високата енергија на стартување на точката за акупунктура, топлината е особено лесно да се произведе во областа во форма на P. Патеката за дисипација на топлина на уредите со LED светилки е главно топлинска спроводливост и проток на топлина; стапката на водич за топлина на екстремно нискиот материјал од материјалот на подлогата SAPPHIRE ќе ја зголеми отпорноста на топлина на уредот, ќе создаде сериозен ефект на самозагревање. Ефектот на калориите на ЛЕД со висока осветленост е многу голем. Калориите се концентрирани во мали чипови. Температурата на чипот се зголемува, предизвикувајќи нееднаква дистрибуција на топлинскиот стрес, ефикасноста на осветлувањето на чипот и флуоресцентната ефикасност на спринт во прав; Кога одредена вредност, нарушувањата на уредот се зголемуваат според правилата на индексот. Статистиката покажува дека температурата на компонентата се зголемува на 2 C, а веродостојноста се намалува за 10%. Кога повеќекратни LED-густи аранжмани формираат систем за осветлување на бела светлина, проблемот со дисипација на калории е посериозен. Решавањето на проблемот со управувањето со топлината стана предуслов за апликации со мониста на LED светилки со висока осветленост. Односот помеѓу големината и дисипацијата на топлина на чипот не може да се игнорира. Најдиректен начин за зголемување на осветленоста на ЛЕД-то за напојување е да се зголеми влезната моќност. Со цел да се спречи заситеноста на изворниот слој, големината на јазолот P-N мора соодветно да се зголеми; зголемувањето на влезната моќност мора да го направи јазолот. Зголемете ја температурата, а потоа намалете ја квантната ефикасност. Подобрувањето на моќноста на една цевка зависи од способноста на уредот да ја води топлината од P-N за да го одржува постоечкиот материјал на чипот, структурата, процесот на пакување, густината на струјата на струјата и еквивалентни услови за дисипација на топлина. Температурата ќе продолжи да расте. Проблемот со дисипација на топлина на мониста на LED светилки е тесно поврзан со многу фактори. Со цел да се продолжи работниот век на мониста на LED светилки и да се зголеми доверливоста, потребно е сеопфатно разгледување. Под премисата за обезбедување на осветленост и светлосни ефекти.

Проблемот со дисипација на топлина на мониста на LED светилки со висока осветленост 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
7020 Beads Двоен кристал Ладно бело светло 7020 лепенка
7020色温/波段按要求订做发光颜色白色红色黄色蓝
Колкав е опсегот на напон на мониста за LED светилка со приклучок со тркалезна глава од 5 мм?
Колкав е опсегот на напон на монистрата за LED светилка со приклучок со тркалезна глава од 5 мм? 1. Температурата на околината и работната температура на зрната на 5mm шарена LED светилка. Под с
[Паметна нараквица] Примена на Уред за стврднување UVLED на паметни часовници
Со континуираното набројување и ажурирање на паметните уреди, паметните часовници сега брзо го окупираат нашиот секојдневен живот, особено детските часовници можат да ја сфатат позицијата
[Паметна индустрија] Технологијата за стврднување UVLED ѝ помага на паметната индустрија да цвета
Со доаѓањето на Industry 4.0 и брзиот раст на индустрискиот 5.0, електронската индустрија и паметните нови технолошки производи кои го поддржуваат нејзиниот брз развој
[Принцип] Принцип за оптичко стврднување UVLED
Длабоко зацврстување на ултравиолетовото зрачење, главниот услов е молекулата да апсорбира светлосен квант со доволна енергија и да стане стимулирачка молек
[Намалете го ризикот] Производителите ви помагаат да најдете разумна функција за стврднување UVLED
Сè додека пријателите кои малку го знаат принципот на УВ ултравиолетово зацврстување го знаат, длабокото зацврстување на ултравиолетовото зрачење, главниот услов е да
[Оптички лепак] Tianhuiuvled се нанесува на лепак LOCA
Течен оптички проѕирен лепак, познат и како LOCA, англиско име: течен оптички проѕирен лепило. Тоа е специјално лепило кое главно се користи за проѕирна оптика
[УВ оптичко масло] Изворите на УВ светлина ќе ги имаат овие карактеристики под UVLED зрачење
UVLED оптичкото масло е проѕирна обвивка, која може да се нарече и UVLED лак. Неговата функција е да прска или да се тркала зад површината на подлогата и да помине
[UV CICS] Насока на развој на адхезијата за стврднување со УВ
1. Истражувањето и развојот на светлината предизвикува висока ефикасност, длабоко зацврстување, а остатоците не влијаат на перформансите на производот. Тоа е многу важно истражување.
[UV LED Ink] Опсег на густина на мастило со UV LED
Трите основни бои на UVLED мастилото се мешаат со различни пропорции за да се добие тонот на бојата на спектарот на бои од потребниот спектар на бои. Иако печати
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect