loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Познавање на студено отпорност на прозрачна диода

Дали треба да додадам отпор? Што ќе се случи без отпор без напон? Да, диодата што емитува светлина мора да се додаде со отпорност на употреба. Диодата што емитува светлина не може да биде директно во одреден напон. Отпорот на проток мора да биде ограничен. Во спротивно. Зошто диодата што емитува светлина не може директно да се поврзе со напонските светлечки диоди кои не можат директно да се поврзат со двата краја на напонот главно е предизвикана од две причини: 1) позитивниот пад на напонот е неконзистентен; 2) тековните промени се големи. Причината подолу. Позитивниот пад на притисокот на диодата што емитува светлина е различен. Кога работи нормално, диодата што емитува светлина ќе има позитивен пад на притисокот VF. VF не е одредена вредност, туку опсег. Земајќи ја како пример диодата што емитува црвена светлина, опсегот на VF е (1,7-2,2) V, и секој пат Конзистентноста на карактеристиките на светлосната диода не е добра и е малку поинаква, па затоа е тешко да се најде напон кој е погоден за сите диоди. 2. Правилен начин на диода што емитува светлина. Диодата што емитува светлина обично има два начини на возење. Првиот метод е да се поврзе со струјната низа со ограничен отпор во напонот; вториот метод е да се користи изворот на постојана струја за возење. Двигател на постојан напон. Со цел да се спречи струјата да биде преголема, диодата што емитува светлина е изгорена, а диодата што емитува светлина и отпорот за ограничување на струјата треба да бидат поток. Вредноста на отпорот се заклучува со следните формули: R = (V-Vf)/i. Меѓу нив, VF е напредниот напон на диодата што емитува, а i е струјата што сакам да тече. Земајќи ја како пример диодата што емитува црвена светлина, опсегот на предниот пад на напон VF е (1,7-2,2) V и работната струја е 2-25 mA. Ако го внесете во формулата. Овој метод на возење обично се користи во случај кога бројот на LED диоди е мал. Ако се користи како коло за индикатор за напојување и светло за тревога за аларм, ако бројот на диоди за возење е голем, можете да размислите за користење на двигателот на изворот на постојана струја. Изворот Hengliu е широко користен во индустријата за домашно осветлување. Бидејќи сите LED диоди се поврзани во серија, се додека една LED е оштетена, сите LED диоди не се светли. 3. Споредбата на два методи на возење, методот на тековен ограничувачки отпор, најчесто се користи во случај кога бројот на зрнца на LED светилки е релативно мал. Предноста е што колото е едноставно, а недостатокот е што намалувањето на позитивниот притисок на диодата што емитува светлина е неконзистентно, така што осветленоста при повеќекратна употреба е различна. Начинот на возење на изворот Hengliu може да гарантира дека осветленоста на секоја диода што емитува е во основа иста, но оштетувањето на поединечните зрна на LED светилки ќе влијае на работата на сите мониста на LED светилки. Резимирај, диодите што емитуваат светлина не можат да се користат директно во напојувањето.

Познавање на студено отпорност на прозрачна диода 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
7020 Beads Двоен кристал Ладно бело светло 7020 лепенка
7020色温/波段按要求订做发光颜色白色红色黄色蓝
Колкав е опсегот на напон на мониста за LED светилка со приклучок со тркалезна глава од 5 мм?
Колкав е опсегот на напон на монистрата за LED светилка со приклучок со тркалезна глава од 5 мм? 1. Температурата на околината и работната температура на зрната на 5mm шарена LED светилка. Под с
[Паметна нараквица] Примена на Уред за стврднување UVLED на паметни часовници
Со континуираното набројување и ажурирање на паметните уреди, паметните часовници сега брзо го окупираат нашиот секојдневен живот, особено детските часовници можат да ја сфатат позицијата
[Паметна индустрија] Технологијата за стврднување UVLED ѝ помага на паметната индустрија да цвета
Со доаѓањето на Industry 4.0 и брзиот раст на индустрискиот 5.0, електронската индустрија и паметните нови технолошки производи кои го поддржуваат нејзиниот брз развој
[Принцип] Принцип за оптичко стврднување UVLED
Длабоко зацврстување на ултравиолетовото зрачење, главниот услов е молекулата да апсорбира светлосен квант со доволна енергија и да стане стимулирачка молек
[Намалете го ризикот] Производителите ви помагаат да најдете разумна функција за стврднување UVLED
Сè додека пријателите кои малку го знаат принципот на УВ ултравиолетово зацврстување го знаат, длабокото зацврстување на ултравиолетовото зрачење, главниот услов е да
[Оптички лепак] Tianhuiuvled се нанесува на лепак LOCA
Течен оптички проѕирен лепак, познат и како LOCA, англиско име: течен оптички проѕирен лепило. Тоа е специјално лепило кое главно се користи за проѕирна оптика
[УВ оптичко масло] Изворите на УВ светлина ќе ги имаат овие карактеристики под UVLED зрачење
UVLED оптичкото масло е проѕирна обвивка, која може да се нарече и UVLED лак. Неговата функција е да прска или да се тркала зад површината на подлогата и да помине
[UV CICS] Насока на развој на адхезијата за стврднување со УВ
1. Истражувањето и развојот на светлината предизвикува висока ефикасност, длабоко зацврстување, а остатоците не влијаат на перформансите на производот. Тоа е многу важно истражување.
[UV LED Ink] Опсег на густина на мастило со UV LED
Трите основни бои на UVLED мастилото се мешаат со различни пропорции за да се добие тонот на бојата на спектарот на бои од потребниот спектар на бои. Иако печати
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect