ODM/OEM услуги на различни модули за дезинфекција на воздух и вода и севкупни UV LED (UVA.UVB.UVC.UVV) решенија.

Освен за апликациите за дезинфекција, UV LED диоди се исто така популарни во индустријата на UV LED системот за печатење

2022-11-25

Избувнувањето на коронавирусот значително ја наруши способноста на општеството да функционира нормално и секојдневниот живот на луѓето, правејќи ги да се плашат дека ќе бидат допрени од микроорганизми.

  Технологијата за дезинфекција со диоди со длабока ултравиолетова ламба е создадена како одговор на сè посилното загадување на животната средина. Постигна значителен напредок во дезинфекцијата и има широк спектар на потенцијални апликации.

Поради придобивките од компактната големина, потрошувачката на енергија и малата, еколошка природа и брзото осветлување, UVC LED ултравиолетовите уреди се појавија како најпродавани производи за дезинфекција и стерилизација во текот на целата епидемија.

Бизнисот со УВ светлина, заедно со УВ LED печатење на система   индустрија, сите виделе можности за промена и подобрување како резултат на проширувањето на пазарот на UVC LED.

Воведувањето на лекувачката технологија за LED УВ светлина во 2008 година на германската изложба за опрема и технологија за печатење Друпа беше извонредно и доби големо внимание од добавувачите на УВ LED печатење на система   опрема и услуги. Иднината на пробување лекови во УВ LED печатење на система   Во индустријата ќе доминира технологијата на LED UV светлина, според експертите од индустријата кои на оваа технологија и дадоа одлични оценки.

Каква врска има UV LED технологијата со секторот UV LED Printing System?

Кога се испрашува за УВ LED печатење на система   технологија, повеќето луѓе ќе споменат печатачи за домаќинство или продавници за дупликати. Овие типови печатачи, сепак, претставуваат само мал дел од УВ LED печатење на система   технологии достапни денес и апликации за кои може да се користат.

Сите печатени материјали —од весници до пакување тапети до етикети за шишиња —бараат особено УВ LED печатење на система   процедури.

Освен за апликациите за дезинфекција, UV LED диоди се исто така популарни во индустријата на UV LED системот за печатење 1

Која карактеристика ја споделуваат сите овие техники?

УВ сушењето е процес на лекување на ултравиолетовото (УВ) зрачење. Со оваа техника, УВ LED печатење на система   може да продолжи додека мастилото се суши. Ве молиме имајте предвид дека УВ не се користи често за дома УВ LED печатење на система   бидејќи мастилата се сушат со употреба на мирна топлина.

Наместо тоа, примарните апликации за сушење со УВ се во комерцијалното и индустриското печатење. Вклучување на УВ светлина во УВ LED печатење на система   може да се направи на неколку начини.

Освен за апликациите за дезинфекција, UV LED диоди се исто така популарни во индустријата на UV LED системот за печатење 2

Диодите што емитуваат светлина, или едноставно LED диодите, забележаа најбрз технолошки раст во последните неколку години. Ако на Систем за печатење UV Led   Постапката се изведува во низа чекори, УВ LED диоди може или да се постават откако мастилото ќе се нанесе на површината или на средни локации.

За разлика од конвенционалните УВ сијалици, УВ ЛЕД луминисценцијата се создава кога електроните минуваат низ полупроводник (диода) кој емитира енергија во форма на протони.

Видот на материјалите што се користат во полупроводникот ја одредува емисијата на светлина, а со тоа и прецизната бранова должина. Хемискиот механизам вклучен во стврднувањето на мастилата со ултравиолетово зрачење е сложен.

Користењето на фотоиницијатор се заснова на вкрстено поврзување, кое го зацврстува мастилото со формирање на нови врски во олигомерите. Материјалот познат како фотоиницијатор реагира на брановите должини и предизвикува хемиски процес во кој некои врски се уништуваат, а други се создаваат. Потоа, цврста тродимензионална мрежа се создава од овие нови врски.

Освен за апликациите за дезинфекција, UV LED диоди се исто така популарни во индустријата на UV LED системот за печатење 3

Лед ултравиолетови мастила за мало пакување на храна: Предности

Еден од најбрзо растечките сегменти во индустријата за печатење е употребата на UV-LED мастила за низа општи апликации, како што се постери, каталози и брошури. Иако се уште е многу ново, УВ ЛЕД систем   боите за пакуваната храна стануваат сè попопуларни.

  1) Целосно усогласување со безбедноста на храната

Безбедноста на клиентите мора да биде обезбедена во сите процеси на производство и преработка на храна. Стандардните УВ мастила мора да се придржуваат до стандардите за безбедност и миграција за директно пакување. LED-UV мастилата со минимална миграција се погодни за употреба во многу апликации за пакување храна од висока класа, бидејќи тие се направени да го минимизираат влегувањето на компонентите на мастилото во храната.  

2) Исклучителна разноврсност

Кога користите LED-UV мастила, поголемо ниво на стврднување е од клучно значење, особено кога се создава разновидна амбалажа безбедна за храна без дополнителни етикети. Со оглед на тоа дека печатењето може да се примени директно на контејнерските материјали како што се кади за јадење, цилиндри или цилиндрични чаши и шишиња ПЕТ, цените на мастилото со LED-UV се попристапни.  

3) Практичен начин за намалување на трошоците

Генерално, LED-UV мастилата брзо се поставуваат и имаат ниска стапка на отпад. Во комбинација со флексографска или дигитална можност за печатење, тие овозможуваат да се дефинира одредена должина на печатење, намалувајќи го отпадот и обезбедувајќи попрецизно чувство за трошоците. Пресите што користат LED-UV технологија се поевтини за работа и одржување бидејќи имаат помалку подвижни компоненти кои бараат рутинско одржување и поголем век на траење на светилката. Како резултат на тоа, во споредба со другите УВ LED печатење на система   методи, повратот на инвестицијата (ROI) е поголем и се јавува побрзо.  

4)   Доверливост

Поради нивната репутација за доверливост и брзина, често се избираат флексо и инкџет апликации. Пакување на храна УВ LED печатење на система   со LED-UV мастила ја поддржува оваа идеја бидејќи произведува најсигурни ниски и високи јачини на звук УВ LED печатење на система   техника, дури и кога се прави брзо. Флексографските машини се особено добро прилагодени на LED-UV мастилата во ситуации за печатење каде што брзината е од клучно значење бидејќи тие произведуваат висококвалитетен резултат за пакувана храна што испушта луксуз и извонредност.  

5) Еколошки здрав пристап

Со помала потреба за енергија за време на стврднувањето, без емисија на смог и намалување на употребата на мастило за 20%, процесот на сушење со UV-LED е значително поеколошки отколку алтернативните техники на сушење. Влијанието на јаглеродот на вашата компанија исто така ќе биде помало, што ќе ви помогне да го промовирате вашиот бренд како еколошки, а истовремено да ги намалите трошоците за енергија.

Освен за апликациите за дезинфекција, UV LED диоди се исто така популарни во индустријата на UV LED системот за печатење 4

Од каде да го купите вашиот UV LED UV LED систем за печатење?

Мора да зависите од сигурен УВ водачи за лесно и сигурно стартување на пакувањето. Ако сте во потрага по еден, сигурно сте на вистинската платформа.

UVLED светлосни зрна, UVLED панели и UVLED Прилагодени решенија (UVC, UVB и UVA целосен опсег на UVLED стоки) се достапни од Тианхуи, снабдувач на UV LED решенија.

 

https://www.tianhui-led.com/uv-led-system.html

Апликацијата ги вклучува следните деловни намени:

Длабока океанска бактериостаза на УВ дизинфекција на вода ; проточна вода стерилизација на УВ дизинфекција на вода ; Дизинфекција на воздух ; Дизинфекција на воздух стерилизација за климатизација; УВЦ LED стерилизација.

UVB LED: Нега на кожата, додатоци на калциум за физиотерапија и развој на растенијата.

UVA LED: банкноти ќе се брои и верифицира, криминални истраги против фалсификување, медицинско откривање, стапици за комарци и инсекти, детекција на жад и накит, машини за изложување, лекување на индустриски лепила, лекување на отпечатоци, лекување на боја со спреј, лекување на боја, стврднување на оптички влакна, 3D печатење, литографија итн.

Препорачано за тебе
нема податок
Стапи во контакт со нас
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.

  +86 13018495990

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.   Тука сме.
Бр. 2207Б, зграда Ванке Јингксин, бр.66 западен пат Шихуа, округ Ксијангжу, Жухаи, Гуангдонг, Кина.  
Авторски права © 2022 Zhuhai Tianhui Electronic Co., Ltd. -Www.tianhui- led.com | www.tianhui- led.com. Тајп
разговор преку Интернет