loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Принцип на стврднување UVLED

Таканареченото UVLED стврднување е да се додадат лесни причини за смолата во посебна формула. По апсорпција на ултравиолетовата светлина со висока јачина во уредот за оптичко стврднување UVLED, се генерираат активни слободни радикали или јонски бази, што предизвикува агрегација, вкрстено поврзување и гранки да реагираат, така што реакторот на смолата ја прави смолата (УВ боја, мастило, лепило и сл.) од течна во цврста состојба за неколку секунди. Физичките својства на UVLED материјалите за лекување се суштински под влијание на UV-оптичките машини за стврднување. Очекуваните перформанси, без разлика дали се работи за заштитен лепак, мастило или лепило, ќе зависи од параметрите, дизајнот и методите на контрола на LED чиповите во овие машини за лекување. Четирите клучни параметри на LED чипот се: 1. УВ зрачење (или густина) 2. спектрална дистрибуција (бранова должина) 3. Зрачење (или УВ енергија) 4. Топлината на зрачење е во однос на големото зрачење или волумен на зрачење, а различните и различните UVLED спектарот, мастилото и заштитниот лепак ќе покажат многу различни карактеристики. Способноста да се идентификуваат различни карактеристики на LED чиповите и да се направат тие да одговараат на оптичките карактеристики на материјалите за лекување и да се прошири опсегот на зацврстување на UVLED како брз и ефикасен производствен процес. Постојат многу оптички и физички својства на системот за стврднување кои влијаат на ефектот на зацврстување, што доведува до разлика во карактеристиките на изгледот на материјалите за лекување со УВ. Ефект на поврзаните параметри врз квалитетот на стврднувањето со УВ 1. Бранова должина на UVLED машината: Спектарот од опсегот од 365 nm е погоден за обично мастило со оптичко стврднување (не е погодно за мастило што го бараат специјалните спектрали како што се ледените цвеќиња и брчките). Некои UV машини се премногу поради влијанието на LED чипот, што ќе влијае на светлосниот цврст ефект. Препорачливо е клиентите да спроведат тестови на светло солидна при изборот на уреди за фиксирање на УВ светлина за да тестираат дали брановата должина на УВ машината ги задоволува барањата за оптичко цврсто тело. 2. Моќта на UVLED машината: Општо земено, моќноста што ја бара UV оптичкото мастило е 80-120 MW/CM, а апсорбирачката светлосна енергија е околу 2000 3000 mJ/cm. Прекумерната светлосна енергија може да предизвика кршливост на мастилото. Солиден ефект со слаба осветленост. Пример за примена Физичките својства на зрачењето на УВ светлина се слични на видливата светлина, од кои сите се линеарни, но нивната моќ на пенетрација е далеку помалку видлива. Колку е пократка брановата должина, толку е полоша моќта на пенетрација. Внатрешно стврднување со подобар пренос на светлина. 1. УВ светлината генерира УВ додека генерира одредено греење со IR зрачење. Оваа радијациона треска е корисна за работните парчиња со мала температура. Се очекува дека ефектот е поочигледен. Пример за примена: УВ боја за дрвени подови, метални производи итн.; УВ-изолациски премази во печатени плочки; УВ лепак во производи од стакло. 2. Влијанието на температурата е почувствително или хемиските делови отпорни на температура со слаба температурна отпорност. Намалувањето на топлинското IR зрачење е една од најсовремените теми на опремата за лекување со УВ зраци во различни земји во светот. Општо земено, се користи за користење на водено ладење, рефлексија, филтрирање на фреквенција и други методи. Решено, но цената е моќта на ултравиолетова светлина што мора да се изгуби. Примери за примена: Различни ПВЦ (како што се IC картички), пластична фолија, печатење со UV масло со Ke (излез), специјално печатење хартија (леден цвет), печатење на компјутерска тастатура.

Принцип на стврднување UVLED 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
LED RGB директно вметнување Целосна боја Структура на пакет со мониста за светилка со три бои
LED диодата што емитува светлина може да се подели на монохроматски, две бои, три бои и RGBW четири бои четири бои LED според различни светлечки бои. Во ред.
UVLED развој UVLED и автоматизација
По две години атрофија на глобалниот пазар на автоматизација, тој ќе се врати на раст и се појавува нов тренд на глобалниот пазар на технологија за производство. Acco
[UVLED Point Light Source] Tianhua го лансираше новиот UVLED точка извор на светлина
Точката UVLED извор на светлина на Tianhui е долго развиено подобрување за создавање на тековниот LX-C40. Тоа не само што може добро да ги задоволи потребите на клиентите, туку и да излезе
5050RGBW светла директно вметнати LED светилка Добавувач на мониста, Zhuzhu
Zhuhai TIANHUI [Консултации: 400 676 8616] Зрната на светилките од 5050RGBW се комбинираат со RGB шарена и бела светлина (спецификациите на мониста за LED светилка со бела светлина може да бидат прилагодени
3528 зрнца со инфрацрвена светлина главно се користат во индустријата за убавина и физикална терапија
Инструментот за убавина со маска е исто така доста жежок во изминатите две години. Има десетици ламби, а има илјадници. Предноста е што може да се користи
0603 Patch LED Red Light Батерија за прикажување на мапа на моќност
Користете три LED црвени светла со големина на пакување 0603 за да ја прикажете моќта, користете го контролното коло за дизајн на чип со четири пресметувачки компаратор LM339, контролирајте ја трисегментната LED диода
[Предности] Предностите на традиционалната UV жива ламба од UVLED светлината
Предностите на традиционалната УВ жива светилка на соодносот на светлината UVLED на целата машина 1. Безбеден и еколошки, нема да произведува озон и не штети
[Одржување] Одржување на системот за стврднување UVLED
Системот за стврднување UVLED има долг животен век од живините светилки, но сепак постои одреден век на траење. Животот на UVLED машината за стврднување и материјалите на равенката
[Енергетски мерач] UVLED Ratal тест мерач на моќност
UVLED тестерот се користи во сите сфери на животот. Интензитетот на светлината е најважниот индикатор за UVLED. Подолу воведуваме два тестери кои најчесто се користат од
[Неуспех] Вообичаени дефекти и методи на лекување на опремата за стврднување UVLED
Уредот за стврднување UVLED се користи во многу индустрии. Овде го користиме уредот на Zhuhai Zhuhai Tianhua Electronic Co., како пример за анализа на најчестите фа
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect