loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Како правилно да ги замените зрната на SMD светилката на таблата со светилката

Се верува дека често се среќаваат пријатели кои прават SMT за промена на мониста на светилките. Нашата лента за полупроизводство SMT ќе се појави во една или две ненормални светилки за време на тестот. Поради дизајнот на колото, повеќето од таблите се дизајнирани на еден пат, а абнормалното зрно на светилката исто така ќе влијае на светилката зад светилката зад. Нормалната употреба на мушка, во овој момент треба да ја замениме единечната ламба. Сега има помалку инсерти, во основа сите се “Налепница за маса ”тип. Бидејќи стапалата не се водени, LED диодите може да бидат блиску до подлогата, а условите за дисипација на топлина се целосно подобрени. Тоа е токму затоа што нема “стапало ”Исто така, носи многу непријатности за замена за замена за одржување. Да ве наведеме да го разберете правилниот и ефективен метод за замена на мониста со една светилка. За да направите добра работа со замена на монистра, прво треба да ги измиете рацете за да го намалите отпорот на кожата за да ги заштитите зрната на светилката да не бидат повредени од електростатско. И подгответе ги следните алатки и материјали, можете да започнете со изградба: Пиштолот за топол воздух може да го избере најчесто користениот за одржување. Mondrers и алкохол се користат за да помогнат во заварувањето. Преминувањето на колофонот со алкохол може да се раствори. Синусот се користи за фиксирање и спроводливи ефекти на влошките на светилките. Монистрата за LED светилки што треба да се заменат генерално се поделени на следново: прво зборуваме за имитација на тече монистра. Бидејќи овој вид зрна за светилка е исто така на светло место, полесно е да се замени. Прво, користете го рачката за лемење за да ги загреете двата споеви за лемење за да ги отстраните лошите светилки, а потоа користете ја рачката за лемење за да израмните две влошки. Потоа ставете ја новата ламба во оригиналната позитивна и негативна електрода до оригиналот, а потоа малку заварете ја на игличките. Притиснете ја мушката на светилката со прстите за да ја заварите. За време на заварувањето треба да има одредена количина на лемење на главата на рачката за лемење. Кога работите, можете да го користите рачката за лемење за брзо да ги вклучите двете перничиња за заварување 2 до 3 пати. Ова е важно, инаку лесно е да се предизвикаат зрната да го суспендираат воздухот за да влијаат на дисипацијата на топлина. Дополнително, најдобро е да се примени одредена топлинска спроводливост на кружната подлога во средината за да се намали топлинскиот отпор на кружната подлога во средината за да се намали топлинскиот отпор. Заменете ја категоријата 5050 “Налепница за маса ”(Исто така познати како SMD) Лесните мониста ќе изгледаат проблематично. Користење на пиштоли за топол воздух и електрична рачка за лемење надолу, се додека алуминиумската подлога не е уништена. Потоа користете го рачката за лемење за да го отстраните вишокот на заварување и да оставите само потенок слој. Следниот чекор на заварување треба да започне од задната страна, бидејќи предните перничиња се премногу скриени рачка за лемење, а пиштолот за топол воздух лесно ќе изгори со колагенот од зрната на светилката. Пронајдете ја положбата на зрната на светилката на задниот дел од алуминиумската подлога и загрејте ја со голема плочка или пиштол за топол воздух додека предниот завар не се стопи за да ги заварите зрната на светилката. За малку поголемите ламби како 5730, покрај двата заварени споеви што ги претставуваат LED столбовите, ќе има и влошки специјално за дисипација на топлина во средината. Изгори. Се разбира, можете да користите и алуминиумски светилки или други термички извори за загревање на алуминиумските подлоги. Меѓутоа, понекогаш повремено оштетувањето на ламбата не мора да се замени. Ако може директно да се отстранат повеќе од 5 паралелни зрна на светилката, лошите зрна на светилката може да се отстранат без обновување; Краток спој. Во горенаведените два методи, првиот ќе ја зголеми преостанатата светлина на струјата, колку е поголем бројот на паралели, толку е помал, па дури и нема потреба да се размислува. Вториот метод нема никакво влијание врз преостанатите мониста на светилката. Но, едно заедничко е тоа што површината на светилката ќе се појави во темни точки или темни области, што влијае на целокупната убавина. Горенаведеното е начин на кој често ги менуваме мониста на светилката. Се надевам дека ќе ти помогнам. Тој е професионален производител на мониста за LED светилки со голем број национални патенти. Главните производи се виолетово светло LED, инфрацрвени LED светилки, ултравиолетови LED светилки, мониста со LED светилки во боја, итн. Голем. Ако треба да дознаете повеќе за мониста на LED светилки, можете да се консултирате со службата за корисници!

Како правилно да ги замените зрната на SMD светилката на таблата со светилката 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
7020 Beads Двоен кристал Ладно бело светло 7020 лепенка
7020色温/波段按要求订做发光颜色白色红色黄色蓝
Колкав е опсегот на напон на мониста за LED светилка со приклучок со тркалезна глава од 5 мм?
Колкав е опсегот на напон на монистрата за LED светилка со приклучок со тркалезна глава од 5 мм? 1. Температурата на околината и работната температура на зрната на 5mm шарена LED светилка. Под с
[Паметна нараквица] Примена на Уред за стврднување UVLED на паметни часовници
Со континуираното набројување и ажурирање на паметните уреди, паметните часовници сега брзо го окупираат нашиот секојдневен живот, особено детските часовници можат да ја сфатат позицијата
[Паметна индустрија] Технологијата за стврднување UVLED ѝ помага на паметната индустрија да цвета
Со доаѓањето на Industry 4.0 и брзиот раст на индустрискиот 5.0, електронската индустрија и паметните нови технолошки производи кои го поддржуваат нејзиниот брз развој
[Принцип] Принцип за оптичко стврднување UVLED
Длабоко зацврстување на ултравиолетовото зрачење, главниот услов е молекулата да апсорбира светлосен квант со доволна енергија и да стане стимулирачка молек
[Намалете го ризикот] Производителите ви помагаат да најдете разумна функција за стврднување UVLED
Сè додека пријателите кои малку го знаат принципот на УВ ултравиолетово зацврстување го знаат, длабокото зацврстување на ултравиолетовото зрачење, главниот услов е да
[Оптички лепак] Tianhuiuvled се нанесува на лепак LOCA
Течен оптички проѕирен лепак, познат и како LOCA, англиско име: течен оптички проѕирен лепило. Тоа е специјално лепило кое главно се користи за проѕирна оптика
[УВ оптичко масло] Изворите на УВ светлина ќе ги имаат овие карактеристики под UVLED зрачење
UVLED оптичкото масло е проѕирна обвивка, која може да се нарече и UVLED лак. Неговата функција е да прска или да се тркала зад површината на подлогата и да помине
[UV CICS] Насока на развој на адхезијата за стврднување со УВ
1. Истражувањето и развојот на светлината предизвикува висока ефикасност, длабоко зацврстување, а остатоците не влијаат на перформансите на производот. Тоа е многу важно истражување.
[UV LED Ink] Опсег на густина на мастило со UV LED
Трите основни бои на UVLED мастилото се мешаат со различни пропорции за да се добие тонот на бојата на спектарот на бои од потребниот спектар на бои. Иако печати
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect