loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Зошто LED може брзо да го популаризира традиционалниот извор на светлина

Внатрешните карактеристики на ЛЕР одредуваат дека тој е најидеалниот извор на светлина за замена на традиционалниот извор на светлина. Има широк опсег на употреба. Мал волумен: LED е во основа мал чип спакуван во епоксидна смола, па затоа е многу мал и многу лесен. Ниска потрошувачка на енергија: потрошувачката на енергија за LED е многу мала. Општо земено, работниот напон на LED е 2-3,6V. Работната струја е 0,02-0,03А. Односно: не надминува 0,1 W електрична енергија што ја троши. Во споредба со традиционалните светилки како што се лампи, повеќето лампи ќе претворат 90% од потрошувачката на енергија во бескорисна топлинска енергија, а само помалку од 10% од енергијата ќе стане светлина. Ова е многу одзема. Што се однесува до времето на осветлување, работниот век на оваа електрична светилка обично не надминува 1.000 часа. Со цел да се намалат емисиите на стакленички гасови, од 2010 година ќе биде забранета употребата на светилки со вжарено. Затоа сега се залагам за употреба на светла за заштеда на енергија. Според проценките, потрошувачката на осветлување во Кина сочинува околу 12% од вкупната потрошувачка на енергија на целото општество. Во семејството како единица, осветлувањето генерирано од блескаво сијалица од 60 вати може приближно да го задоволи семејниот живот, а светилка за заштеда на енергија од 11 вати може да го исполни истото осветлување, но ако се замени со LED со повисока технологија, потребни се само 3,5 вати од 3,5 вати Најмногу 4 вати. Едниот е 4 вати, а другиот е 60 вати. Ако сите блескаво светилки се заменат со LED диоди, можеби ќе треба да плати само 1/15 од сметката за електрична енергија. LED сијалицата е сè уште поскапа, но нејзиниот животен век е исто така многу долг. Може да користи десетици илјади часови. Во процесот на десетици илјади часа, сијалицата може да го спаси јагленот како мала планина. Долг работен век: Под соодветна струја и напон, работниот век на LED може да достигне 100.000 часа. Висока осветленост, ниски калории, помалку топлинско зрачење од HID или лампи со вжарено. Заштита на животната средина: LED е направен од нетоксични материјали. За разлика од контејнерот со флуоресцентни светилки, тој ќе предизвика загадување. Во исто време, LED може да се рециклира. Црвеното светло LED содржи големо количество AS (арсен), токсичен и цврст и издржлив: LED е целосно затворен во епоксидна смола, која е посилна од светилките и флуоресцентните цевки. Во телото на светилката нема лабав дел, поради што ЛЕД-то кажува дека не е лесно да се оштети. Силна контрола: може да постигне промени во различни бои. Карактеристики на LED извори на светлина: 1. Напон: LED користи нисконапонско напојување, напонот на напојувањето е помеѓу 6-24V, што варира во зависност од производот, така што е побезбедно напојување отколку користење високонапонско напојување, кое е особено погодно за јавни места . 2. Ефективност: Потрошувачката на енергија е намалена за 80% во споредба со блескаво светилка со иста светлина. 3. Применливост: Секоја единица LED парче е квадрат од 3-5 мм, така што може да се подготви во различни форми на уреди и е погодна за лесни лесни промени 4, стабилност: 100.000 часа, дефект на светлината е почетните 50% 5. Време на одговор: Времето на одговор на ламбата со вжарено е милисекунди, времето на одговор на LED светлото е нано хармоскоп жива 7. Боја: Променете ја струјата може да се обезбојува. Светлосната диода е погодна за приспособување на структурата и лентата на материјалот преку методи на хемиска модификација за да се постигне црвена, жолта, зелена орхидеја портокалова светлина што емитува повеќе бои. Ако малата струја е црвена LED, како што струјата се зголемува, таа може да стане портокалова, жолта и на крајот зелена. 8. Цена: Цената на ЛЕР е релативно скапа. Во споредба со лампи со блескаво, цената на неколку LED диоди може да биде еквивалентна на цената на ламбата со вжарено. Обично, секоја група сигнални светла треба да биде составена од 300 до 500 диоди. Дури и ако LED изворот на светлина е актуелен Не може целосно да се замени со постоечките традиционални извори на светлина, но со развојот на технологијата и воведувањето на национално зачувување на енергијата и намалување на емисиите, општите светилки чекор по чекор ќе се елиминираат. ЛЕР ќе влезе во секојдневниот живот на луѓето, а традиционалните светилки исто така постепено ќе се повлекуваат од сцената на историјата. Zhuhai TIANHUI Optoelectronics Co., Ltd. е професионален производител на мониста за LED светилки со голем број национални патенти. Главните производи вклучуваат виолетово светло LED, инфрацрвени LED светилки, ултравиолетови LED светилки, мониста со LED светилки во боја, итн. Полиза, отпорност на високи температури, висока моќност. Ако треба да дознаете повеќе за монистрата за лепенка светилка, ве молиме консултирајте се со службата за корисници!

Зошто LED може брзо да го популаризира традиционалниот извор на светлина 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
[Нова технологија] Комуникација со опрема со извор на светлина UVLED во посебна средина
Неодамна, некои клиенти сакаат да користат UVLED облоги за нанесување на производот и да го стават процесот на реакција во посебна средина. Имајќи предвид дека работниците не можат да оп
UV LED Filial Line UV LED машина за лекување
Широко се користи UVLED опремата за стврднување. Соодветно на различни барања, UVLED машината за лекување има различни форми. Опремата за лекување во форма на
[Power] Вовед во двигателот на клучната компонента на UVLED опремата за стврднување
Перформансите на уредот за стврднување UVLED во голема мера се поставени на перформансите на напојувањето. Затоа, дизајнот на напојувањето е многу важен. T
[УВ печатење] Разликата помеѓу лепењето со УВ и традиционалното лекување
Основниот принцип на зацврстувањето на УВ е да се користи ултравиолетово зрачење за да се направат молекулите на материјалите чувствителни на светлина да се распаднат за да формираат високо
[UV Wood Paint] Производителот ви кажува да изберете UVLED извори на светлина Повеќе заштеда на енергија и заштита на животната средина
Тој е многу различен од оној на компонентите на високо ниво како што е дрвениот под. УВ сликањето е многу различно. Поради различните форми и големина на wo
[Моќ на УВ светлина] Како да се избере моќноста на изворот на УВ светлина
Како да се контролира излезната моќност на изворот на УВ светлина, нашиот контролер Tianhui генерално користи напојување со постојана струја, што ја менува излезната моќност на
[Машина за лекување со ултравиолетови зраци] Овој начин да изберете машина за лекување со УВ е подобар
Неодамна, некои клиенти се јавија да се консултираат со машини за стврднување на UV лепак. Некои клиенти исто така споменуваат дека брзината на стврднување е доволно брза. Со континуираниот dev
[UV LED жица извор на светлина] Карактеристиките на светлосните точки на UV LED линија извори на светлина
Дефиницијата на секој производител на извори на светлина од линијата UVLED е различна, генерално се однесува на извор на светлина со ширина на светлина помала од 10 mm или 15 mm, а не
[UV LED Life] Како да се подобри животниот век на UV LED машината за лекување
Животниот век на мониста на UVLED светилки е генерално 20.000 часа. Дали UVLED може да работи 20.000 часа нормално? За време на употребата, поради феноменот на неуспех на светлина, животот на UVL
[UVLED дисипација на топлина] Ова лето, треба да посветите повеќе внимание на ладењето на UVLED машините за лекување
Во последно време високите температури, повеќето делови од земјата се обвиени со температура над 35 степени. Топлината може да направи луѓето да се чувствуваат непријатно, како и UVLE
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect