loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Кои фактори ќе влијаат на квалитетот на распаѓање на светлината на модулот за извор на светлина на LED

Податоците откриени од една бела LED светилка на таблата за стареење и податоците откриени кога се склопуваат бели LED светла во стареење на светилка дефинитивно се малку надвор. Големината на оваа разлика зависи од електричните параметри и дизајнот на светилките за време на модулот за LED извор на светлина, како и од околината што ја користат светилките. Прво на сите, каков вид на мониста на LED светилки изберете. Ова е многу важно. Квалитетот на мониста на LED светилки може да се каже дека е многу важен фактор. На пример, истото е претставено со чипот на чипот на чипот 14 мил, и зрната на ЛЕД светилката капсулирани со долната гума за џвакање и бел лепак и лепак за пакување од обична епоксидна смола, кои запалиле една во средина од 30 степени. По илјадници часа, атенуираните податоци се 70% од оптичкото распаѓање; ако лепилото D од типот D со ниско распаѓање е инкапсулирано, во истата средина за стареење, распаѓањето на светлината од 1.000 часа е 45%; , 1.000-часовното распаѓање на светлината е 12%; ако категоријата Б е инкапсулирана во ниско намалено лепило, во истата средина за стареење, илјадници часови светлосно распаѓање од -3%; ако класата А е лепило со низок опаѓање, во иста средина за стареење, илјадници часови светлина во иста средина за стареење, илјадници часови светлина во иста средина за стареење, илјадници часови светлина во иста средина за стареење, илјадници часови светлина во истата средина која старее, илјадници часови светлина за илјадници часови светлина. Која е разликата помеѓу различен процес на пакување? Главната причина е што чипот на модулот за извор на светлина LED се плаши од топлина. Повремено се грее и повеќе од 100 степени за кратко време, не е стегнат, се плашам дека долго ќе биде на висока температура, што е голема штета за ЛЕД чипот. Општо земено, топлинската спроводливост на обичните епоксидни смоли е мала. Затоа, кога LED чиповите се запалени, LED чиповите треба да испуштаат топлина, а топлинската спроводливост на обичната епоксидна смола е ограничена. Кога температурата на ЛЕД-држачот е 45 степени, централната температура на центарот на чипот во белото LED светло може да надмине 80 степени. Температурниот јазол на ЛЕР е всушност 80 степени, така што кога LED чипот работи на температурата на температурата, многу страда, што го забрзува стареењето на изворите на LED светлина. Кога LED чипот работи, централната температура генерира висока температура од 100 степени. Може веднаш да ја употреби стоечката игла на топлина за да ја намали топлината, а со тоа да ја намали штетата на неа. Затоа, кога температурата на зрната на LED светилката е 60 степени, температурата на нејзиниот центар за чипови може да биде само 61 степен. Како што може да се види од горенаведените податоци, монистрата на LED светилки кои избираат каков вид на процес на пакување се избираат, а одлуката за светлина на LED светилките директно ја одредува светлината одлука на LED светилките. Второ, температурата на работната средина на модулот за LED извор на светлина. Според податоците на еден LED извор на светлина, ако LED изворот на светлина има само едно осветлување, а во исто време температурата на околината е на 30 степени, тогаш температурата на заградата на еден LED извор на светлина не надминува 45 степени за време на работата на 45 степени. Во тоа време, животниот век на оваа LED ќе биде идеален. Ако на работата има 100 LED извори на светлина во исто време, интервалот помеѓу нив е само 11,4 mm, тогаш температурата на заградата на LED изворот на светлина околу купот на светилката не може да надмине 45 степени, но оние LED диоди во средината на куповите на светилката нема да Изворот на светлина може да достигне 65 степени висока температура. Во тоа време, изворот на LED светлина е тест. Потоа, оние LED извори на светлина собрани во средината теоретски ќе бидат побрзи, а изворите на LED светлина околу купот на светилката ќе бидат побавни. Но, ако зрната на LED светилките се оддалечени повеќе од 25 mm, тогаш калориите што тие ги пренасочуваат нема да се акумулираат толку многу. Во тоа време, температурата на секоја мониста на LED светилка треба да биде помала од 50 степени, што е попогодно за нормална работа на LED. Ако околината на модулот за LED извор на светлина е на релативно ладно место, просечната температура за целата година може да биде само околу 15 степени или помала, што е подолго за LED диоди.

Кои фактори ќе влијаат на квалитетот на распаѓање на светлината на модулот за извор на светлина на LED 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
LED RGB директно вметнување Целосна боја Структура на пакет со мониста за светилка со три бои
LED диодата што емитува светлина може да се подели на монохроматски, две бои, три бои и RGBW четири бои четири бои LED според различни светлечки бои. Во ред.
UVLED развој UVLED и автоматизација
По две години атрофија на глобалниот пазар на автоматизација, тој ќе се врати на раст и се појавува нов тренд на глобалниот пазар на технологија за производство. Acco
[UVLED Point Light Source] Tianhua го лансираше новиот UVLED точка извор на светлина
Точката UVLED извор на светлина на Tianhui е долго развиено подобрување за создавање на тековниот LX-C40. Тоа не само што може добро да ги задоволи потребите на клиентите, туку и да излезе
5050RGBW светла директно вметнати LED светилка Добавувач на мониста, Zhuzhu
Zhuhai TIANHUI [Консултации: 400 676 8616] Зрната на светилките од 5050RGBW се комбинираат со RGB шарена и бела светлина (спецификациите на мониста за LED светилка со бела светлина може да бидат прилагодени
3528 зрнца со инфрацрвена светлина главно се користат во индустријата за убавина и физикална терапија
Инструментот за убавина со маска е исто така доста жежок во изминатите две години. Има десетици ламби, а има илјадници. Предноста е што може да се користи
0603 Patch LED Red Light Батерија за прикажување на мапа на моќност
Користете три LED црвени светла со големина на пакување 0603 за да ја прикажете моќта, користете го контролното коло за дизајн на чип со четири пресметувачки компаратор LM339, контролирајте ја трисегментната LED диода
[Предности] Предностите на традиционалната UV жива ламба од UVLED светлината
Предностите на традиционалната УВ жива светилка на соодносот на светлината UVLED на целата машина 1. Безбеден и еколошки, нема да произведува озон и не штети
[Одржување] Одржување на системот за стврднување UVLED
Системот за стврднување UVLED има долг животен век од живините светилки, но сепак постои одреден век на траење. Животот на UVLED машината за стврднување и материјалите на равенката
[Енергетски мерач] UVLED Ratal тест мерач на моќност
UVLED тестерот се користи во сите сфери на животот. Интензитетот на светлината е најважниот индикатор за UVLED. Подолу воведуваме два тестери кои најчесто се користат од
[Неуспех] Вообичаени дефекти и методи на лекување на опремата за стврднување UVLED
Уредот за стврднување UVLED се користи во многу индустрии. Овде го користиме уредот на Zhuhai Zhuhai Tianhua Electronic Co., како пример за анализа на најчестите фа
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect