loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Метод за идентификација на квалитетот на LED модулот Квалитет на ламбата со извор на светлина

Лентите на светилката со извор на светлина на LED модулот се ниски поради влезот во производството, многу луѓе учествуваат во овој проект. Сепак, некои искусни луѓе имаат начин да препознаат дека појасот за LED светилка произведен од редовни производители и вилинската верзија на зоната на ЛЕД светло (се мисли на производот произведен од изнајмената внатрешна рачна работа) може да се види од изгледот на прв поглед. . Следно, земете ги производите што ги оставаме на ременот за LED светилка на Виножито како пример за да го објасните методот на идентификување на квалитетот на LED светлосниот појас со очите. 1. Погледнете го пакувањето. Редовната лента на светлосни извори на LED модул се користи со антистатички ефекти, обично 5 метри 1 или 10 метри 1 волумен. Со цел да се заштедат трошоците, количката верзија на зоната на LED светло го користи волуменот за рециклирање. Нема статична вреќа за пакување отпорна на влага. Ако внимателно ја набљудувате јачината на звукот, можете да ги видите трагите и трагите кога етикетата исчезнува. 2. Погледнете ја етикетата. Има етикети за печатење на обичната кеса за пакување со ремен со LED светилка и ролна, а не етикета за печатење. Етикетата на верзијата за плагијат е испечатена, а спецификациите и параметрите не се униформни. 3. Ве молиме погледнете го прилогот. Во кутијата и во книгата со спецификации за ременот на светилката е додадена формалната лента на светлосниот извор на LED модул, како и приклучокот за опрема за LED светлосни појаси и Kato. Ги нема овие додатоци во кутијата за пакување со ремен со LED светилка за куќичка. Затоа што можат да заштедат. 4. Погледнете ја точката на заварување. Појасот за LED светилка произведен од редовниот LED светлосен појас го користи процесот на SMT лепенка и производството на калај паста и процесот на рефлуксно заварување. Затоа, спојниците за лемење на лентата со LED светло се релативно мазни и количината на лемење не е голема. Зглобовите за лемење се протегаат од FPC подлогата до LED електродата. Волуменот на калајот за заварување на местото на заварување на плагијаторската верзија на зоната на LED светло е нерамномерен, а подножјето за заварување е завиткано во уште една точка. Во исто време, лимената глава од различни степени е типичен феномен на рачно заварено заварување. 5. Погледнете го квалитетот FPC. FPC е поделен на два вида: бакар и бакар под притисок. Нагласена е бакарната фолија на бакарната плоча. Погледнете го подетално поврзувањето на FPC. Од друга страна, бакарот за дробење е тесно поврзан со FPC и феноменот на подлогата нема да произведе. Може произволно да се наведнувате. Ако бакарната плоча е премногу закривена, подлогата ќе падне. Температурата е превисока за време на поправката, а подлогата ќе падне. 6. LED модул извор на светлина светилка бенд набљудување чистота на површината. Ако SMT е направен преку LED светлосниот појас, површината на површината е многу добра и не се гледаат нечистотии и нечистотија. Сепак, вилинската верзија на лентата за LED светилка произведена со рачно заварување, без разлика колку е чиста површината, ќе остави дамки и траги за чистење. Во исто време.

Метод за идентификација на квалитетот на LED модулот Квалитет на ламбата со извор на светлина 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
Загриженост за зрачење во Јапонија: Ублажување на ризиците со УВ LED диоди
Разгледајте ја оваа статија за да истражите како УВ LED диодите можат да се покажат како корисни при тестирање и стерилизација на вода. Исто така, ќе научите за ефикасноста на 340nm LED и 265nm LED во процесот. Ајде.’нурнете веднаш во него!
УВ LED за биохемиска анализа на оптичка густина на реагенси!
Нурнете во улогата на УВ ЛЕР во светот на биохемијата. Откријте ја нејзината важност во мерењето на оптичката густина на реагенсите. Ова парче длабоко ги разгледува решенијата за УВ дезинфекција и УВ ЛЕД. Стекнете доверба во нејзиниот авторитет со истражување на науката зад УВ ЛЕР и искусете го знаењето содржано во овој водич.
Дали УВЦ светлината е ефикасна за бактерии и вируси?
Бактериите и вирусите се микроскопски микроорганизми кои можат да предизвикаат различни болести и состојби. За да се спречи преносот на такви болести и болести, овие микроорганизми мора да се елиминираат од површините и воздухот. Користењето на ултравиолетово (УВ) зрачење е еден ефикасен метод за да се постигне ова. УВЦ светлината се покажа како најефективната форма на УВ светлина за уништување бактерии и вируси
Примена на UV LED во електронската индустрија
Брзата експанзија на електронската индустрија наложи развој на нови и иновативни технологии за да се придвижи индустријата напред. Примената на UV LED решенијата е една од новите технологии во електронската индустрија. Поради нивните уникатни карактеристики, како што се долг животен век, енергетска ефикасност и компактна големина, овие решенија се опширно усвоени во индустријата како соодветна алтернатива на конвенционалните извори на осветлување
Што е УВ ЛЕД лекување?
УВ ЛЕД стврднувањето е техника која користи ултравиолетова светлина за лекување или стврднување на супстанции. Оваа постапка вклучува изложување на материјалот на УВ LED диоди кои емитуваат УВ светлина. Кога УВ светлината удира во супстанција, таа иницира хемиска реакција што предизвикува супстанцијата да се стврдне или да се разреши. УВ-ЛЕД диодите емитуваат UV-A, UV-B и UV-C светлина, што одговара на брановите должини потребни за започнување на процесот на стврднување.
За што се користи УВ ЛЕД?
Во минатото, немаше достапни UV LED светилки за комерцијална употреба. Сепак, со напредокот во LED технологијата што доведува до поголема густина на моќност, UV LED светилките сега стануваат се поприсутни на пазарот, заменувајќи ги традиционалните опции.
УВЦ LED пазарот се проширува со повеќе домашни апарати и производи за широка потрошувачка Усвојувајќи ја технологијата
УВЦ LED технологијата привлече значително внимание во последниве години и не е изненадување што пазарот се шири со повеќе домашни апарати и производи за широка потрошувачка кои ја прифаќаат технологијата. Пандемијата COVID-19 само ја поттикна побарувачката за UVC LED производи бидејќи потрошувачите и бизнисите бараа ефективни начини за дезинфекција на нивната околина. УВЦ LED диоди нудат безбеден, сигурен и ефикасен начин за убивање бактерии и вируси, што ги прави популарен избор за различни апликации
УВ LED технологија Најдобра опција за печатење со мала миграција
УВ ЛЕД технологијата направи револуција во индустријата за печатење, нудејќи сигурна и ефикасна алтернатива на традиционалните методи на печатење. Една од најзначајните предности на UV LED технологијата е нејзината способност да произведува висококвалитетни отпечатоци со својства со ниска миграција
Карактеристики за лансирање на инфрацрвена 2835 топка глава, видете колку знаете?
Инфрацрвеното лансирање 2835 топчести глава користи бакарни држачи, сребрени или златни на површината, а неговата топлина е мала, мала потрошувачка на енергија, моментално осветлување, силна анти-
[Примена] Примена на UVLED опрема за стврднување во печатарската индустрија
На изложбата за печатење во Јужна Кина, која заврши во Конвенцискиот и изложбен центар во Гуангжу оваа година, лесно ни е да откриеме дека многу уреди за печатење се еднакви
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect