loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

LED светлата Често гледаат дефекти и методи на одржување

Како да го поправите LED светлото? Жухаи ги учи сите да научат да го прават тоа. Едноставните дефекти на ЛЕД исто така можат сами да се поправат. LED светлата се разликуваат од претходните блескаво светилки. Светилките со вжарено се во основа скршени. Во основа, волфрамските нишки се изгорени. LED светлата се различни. LED светлата се составени од LED погонски кола и LED светла. Повеќето од LED светилките може да се поправат, но цената на LED светилките не е висока. Десетици, така што никој не е специјализиран за поправка на LED светилки, цената е висока, другите не се подготвени да поправат, цената е ниска, цената на трудот е премногу ниска, па може да ја поправат само корисниците. Како да ги поправите LED светилките како општи корисници? Постојат многу причини за неуспехот на LED светилките, но има и некои дефекти кои се релативно едноставни. Се препорачува корисниците да се обидат да се поправат и да вежбаат како вежбање. LED светилките често гледаат дефекти и методи на одржување 1. Монистрата на LED светилките се оштетени. Ова е многу чест неуспех. Општо земено, кога ќе се изгорат мониста на LED светилки, ќе има црни дамки на површината. Може да се разликува внимателно набљудување. За оваа поправка на дефектот, треба да опремите војничка пегла. Но, што ако нема ламба со LED светилка? Може да користи 150 ωЛевиот и десниот отпор се заменуваат, доколку може директно да се поврзе двигателот на постојаната струја. 2. Неуспех на капацитетот на филтерот. Едноставното LED светло генерално ја исправа наизменичната струја преку толеранцијата и намалувајќи го притисокот, а потоа ги напојува зрната на LED светилките преку филтрирањето на кондензаторот. Ако дефектот на кондензаторот на филтерот ќе предизвика напонот нестабилен, DC напонот е низок, што го прави LED светлото потемно. Измерете го капацитетот на кондензаторот на филтерот со датотека со мултиметарски кондензатор. Ако грешката е голема, грешката е поголема од околу 30%. Тоа значи дека капацитетот се влошил. Најдете отпорност на напон и капацитет што е поголем од еднаков на параметарот на кондензаторот. 3. Паѓачкиот модул за отпор на капацитет е оштетен. Модулот за пад на отпорот на капацитетот се состои од кондензатор кондензатор и паралелен отпор. Може да се користи за да се измери дали неговата капацитивност и отпор може да се оштетат. 4. Врати се. Расклопете го LED светлото и проверете дали има исклучување на внатрешните влезни и излезни жици. Ако е така, користете го електричното рачка за лемење за да го поправите. 5. Дефект на диодата за отстранување. Има дефекти како што се отворање патишта и кратки споеви, кои може да бидат предизвикани од прекумерно течење или може да бидат предизвикани од долгорочна употреба на дефект. Најдете исправувачка диода со вредност отпорна на обратен напон поголема од 350 V и работна струја поголема од 0,5 А, како што е 1N4004 1N4007 итн. 6. Неуспех на колото за возење со постојана струја на LED. За професионалците на кои им е потребно искуство поврзано со електроника во ваков вид на неуспех за поправка, тие можат да го најдат техничкиот персонал на производителите на Zhuhai за одржување. Производителот е специјализиран за производство на мониста за LED светилки. Тој е богат со искуство. Подобро е да се замени нова мушка на LED светилка по горенаведениот едноставен дефект.

LED светлата Често гледаат дефекти и методи на одржување 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
5050 мониста за лепенка за светилка погодни за SMT обработка
Пакувањето со мониста со LED светилка може да се подели на две различни форми на пакување: директно вметната и лепенка LED диода што емитува светлина. LED лепенката е исто така означена како
Извор на светлина со ултравиолетова точка TIANHUIUVLED точкаст извор на светлина
UVLED се користи во различни индустрии. Изворите на светлина можат да се поделат во три категории според обликот, точкасти извори на светлина, линиски извори на светлина и
0603 Кои се главните индустрии на жолти смарагд зелени мониста со двобојни LED светилки?
0603 Жолта заоблена Лоша LED LED осветлување топка волумен 1,6*1,5 дебелина е 0,55мм Мала големина, висока осветленост, силна доверливост и животен век до 100.000 часа
[Примена] Примена на UVLED во медицинската игла за инјектирање
Во последниве години, со континуираниот развој на медицинските материјали, примената на УВ лепак од медицински квалитет е и во производството на медицински материјали.
Топлински UVLED Отпорност на топлина Вовед
Термичкиот отпор, како што сугерира името, може да го спречи протокот на топлина, кој е тесно поврзан со физичките карактеристики на UVLED материјалите. Слично на р
[УВ лепак жолта промена] причините зошто УВ лепилото пожолтува
УВ лепак е познат и како лепак за сенки. Многу УВ лепак се проѕирни откако сте љубопитни. Меѓутоа, понекогаш се открива дека УВ лепилото по стврднувањето има пожолтување
[УВ лепак] Ефектот на домашниот УВ лепак Tianhuiuvled е добар
Неодамна, домашниот УВ лепак е технички зрел, што може да се спореди со УВ лепак како што се Лоте и Дао Корнинг. Меѓутоа, во првите пет години, бидејќи г
[UVLED печатење извор на светлина] UVLED инкџет печатење извор на светлина
Во последниве години, индустријата за UV мастило е целосно зрела и широко се користи во земјата. УВ печатењето ја воспостави својата доминантна позиција во светот
Директно вметнати мониста за LED светилки Производителите да зборуваат за разликата помеѓу мониста за LED светилки
Директно вметнати производители на мониста за LED светилка за да зборуваат за разликата помеѓу информациите за држачот за монистра за LED светилка: Во моментов, постојат алуминиумски држачи, месинг
Ефектот на растот на растенијата што одговара на брановите должини на LED
Соодветниот ефект на раст на растенијата на LED бранова должина 1. Температурата на бојата и протокот на светлата на растенијата: температурата на бојата и протокот на светлата на растенијата се гледаат fr
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect