loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Вообичаени проблеми со дефекти и решенија за модули со извори на светлина со точкасти LED

Во последниве години, домашното осветлување на пејзажот се развива брзо. Надворешното декоративно осветлување на пејзажот со цел разубавување на урбаните пејсажи и комерцијално рекламирање се вреднува и се применува на се повеќе и повеќе. Може да се користи за разубавување на декорацијата, а може да се комбинира во линии за брилијантност на контурата. Но, изворите на светлина со точки со ЛЕД секогаш наидуваат на повеќе или помалку неуспеси при реалната употреба. Подолу, детално ќе воведам некои од вообичаените феномени на дефекти и решенија за анализа. Дефект 1: Откако ќе се сервира напојувањето, трепка светлото за дефект на контролорот (ERROR), изворот на светлина не е светол и нема излез од ефектот на анимација? Одговор: Оваа ситуација е генерално затоа што контролорот не ја чита правилно картичката и важечката програма за контрола не излегува. Причината може да биде: 1.SD-картичката е празна, датотеката нема ефект. 2.СД-картичката грешка во името на датотеката 3.SD-картичка 3.SD-картичка 3.SD-картичка 3.SD-картичка 3.SD-картичка Форматирање по потреба пред да ја копирате датотеката со ефект 4. Датотеката со ефект и чипот на светилката, моделот на контролорот во SD-картичката не се совпаѓаат, треба да го контактирате производителот за повторно да ја направите датотеката со ефект 5. По заменувањето на новата SD-картичка Лоши можности неисправни: откако ќе се сервира напојувањето, индикаторот на контролорот е нормален, има излез на сигнал, но модулот за точкест извор на светлина LED нема промена на ефектот? Одговор: Во овој случај, генерално постојат следниве причини: 1. Проверете дали сигналот и контролорот на светилките се правилно поврзани. 2. Сигналот на надворешната контролна ламба има напредување/надвор од насоката, проверете дали контролниот сигнал од сигналот на светлото пред крајот завршува во 3. Проверете дали моделот е избран кога ја правите датотеката со ефект во SD-картичката*. LeD беше во согласност со чипот што се користи во тековните светилки. 4. Светилката и контролорот мора да бидат заедно, односно, линијата за заземјување на светилката треба да биде линијата за заземјување. GND е поврзан со грешка три: Откако ќе се поврзат контролерот и светилката, ефектот се менува, но светилките трепкаат, а индикаторот на контролерот покажува нормално? О: Линијата за заземјување помеѓу контролорот и светилката не е поврзана 2. Фенер Напон на напојување помал од 3. Ефектот во SD-картичката е погрешен. Чипот на светилката и чипот на вистинските светилки кога ефектот е направен. 4. Растојанието од контролорот до првата светилка (растојание > 10 метри), преносот на сигналот е нестабилен Дефект 4: Откако ќе се вклучи напојувањето, контролорот и претходниот дел од светилката работат нормално. Светилката не е нормална откако ќе запали одредена светилка? Одговор: Оваа ситуација е генерално ламбата зад светилките која не успеала нормално да го прими сигналот. Причините обично се следните: 1. Индивидуалните светилки IC IC неуспех или сигналната линија е оштетена пред и по светлото. Светилката може да се пишува помалку при пишување на програмата (на пример, всушност се користат 9.000 парчиња, а само 8.000 се напишани во програмата). На овој начин, нема ефект на анимација во вториот дел. : По вклучувањето, контролорот работи нормално, ламбата е ненормална, а ефектот на видео екранот е различен? Одговор: Оваа ситуација е предизвикана од неусогласеност на редоследот на поставување на светилките и дизајните. Треба да ја прилагодите низата и локацијата на светилката според дизајнираниот дијаграм на возење или да го внесете распоредот на вистинската ламба за инсталација. Одете на компјутерот за повторно да го подготвите неуспехот на програмата 6: Откако ќе се прекине напојувањето, модулот за точкест извор на светлина LED може нормално да се промени, но има некои точки на извори на светлина што ја покажуваат бојата различна од другите? Одговор: Оваа ситуација генерално се должи на оштетувањето на чипот на ламбата R, G и B, што предизвикува приказ на недостиг на боја. Треба само да го замените проблемот со точката на светлината. Одговор на раскрсница: 1. Прво потврдете дали заштитниот прекинувач од страната на SD-картичката е отклучен. Насоката на отклучување е златната игла од SD-картичката. 2. Заштитната брава е отворена по потреба, но сè уште не може да се форматира. Ако уредот е скршен, заменете го читачот на SD-картички 3. Ако горната операција сè уште не може да го реши проблемот со форматирањето, сменете ја SD-картичката и повторно тестирајте

Вообичаени проблеми со дефекти и решенија за модули со извори на светлина со точкасти LED 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
[Нова технологија] Комуникација со опрема со извор на светлина UVLED во посебна средина
Неодамна, некои клиенти сакаат да користат UVLED облоги за нанесување на производот и да го стават процесот на реакција во посебна средина. Имајќи предвид дека работниците не можат да оп
UV LED Filial Line UV LED машина за лекување
Широко се користи UVLED опремата за стврднување. Соодветно на различни барања, UVLED машината за лекување има различни форми. Опремата за лекување во форма на
[Power] Вовед во двигателот на клучната компонента на UVLED опремата за стврднување
Перформансите на уредот за стврднување UVLED во голема мера се поставени на перформансите на напојувањето. Затоа, дизајнот на напојувањето е многу важен. T
[УВ печатење] Разликата помеѓу лепењето со УВ и традиционалното лекување
Основниот принцип на зацврстувањето на УВ е да се користи ултравиолетово зрачење за да се направат молекулите на материјалите чувствителни на светлина да се распаднат за да формираат високо
[UV Wood Paint] Производителот ви кажува да изберете UVLED извори на светлина Повеќе заштеда на енергија и заштита на животната средина
Тој е многу различен од оној на компонентите на високо ниво како што е дрвениот под. УВ сликањето е многу различно. Поради различните форми и големина на wo
[Моќ на УВ светлина] Како да се избере моќноста на изворот на УВ светлина
Како да се контролира излезната моќност на изворот на УВ светлина, нашиот контролер Tianhui генерално користи напојување со постојана струја, што ја менува излезната моќност на
[Машина за лекување со ултравиолетови зраци] Овој начин да изберете машина за лекување со УВ е подобар
Неодамна, некои клиенти се јавија да се консултираат со машини за стврднување на UV лепак. Некои клиенти исто така споменуваат дека брзината на стврднување е доволно брза. Со континуираниот dev
[UV LED жица извор на светлина] Карактеристиките на светлосните точки на UV LED линија извори на светлина
Дефиницијата на секој производител на извори на светлина од линијата UVLED е различна, генерално се однесува на извор на светлина со ширина на светлина помала од 10 mm или 15 mm, а не
[UV LED Life] Како да се подобри животниот век на UV LED машината за лекување
Животниот век на мониста на UVLED светилки е генерално 20.000 часа. Дали UVLED може да работи 20.000 часа нормално? За време на употребата, поради феноменот на неуспех на светлина, животот на UVL
[UVLED дисипација на топлина] Ова лето, треба да посветите повеќе внимание на ладењето на UVLED машините за лекување
Во последно време високите температури, повеќето делови од земјата се обвиени со температура над 35 степени. Топлината може да направи луѓето да се чувствуваат непријатно, како и UVLE
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect