loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Причината зошто LED модулот за извор на светлина се чини нестабилен

Не се зема предвид променливиот опсег на VF на ламбата со LED светилка, што резултира со ниска ефикасност на светилката, па дури и со оптоварување на цената на LED модулот за извор на светлина во нестабилен LED модул за извор на светлина. Генерално е составен од неколку LED низа на LED диоди. квантитет. VF на LED се менува со промена на температурата. Општо земено, при постојана струја, VF станува понизок при висока температура, а VF станува висок при ниска температура. Затоа, работниот напон на оптоварувањето на LED светилките при висока температура одговара на VOL, а оптоварувањето на LED светилката работен напон при ниска температура одговара на VOH. При изборот на LED погонот, опсегот на излезниот напон на возачот е поголем од VOL VOH. Ако цената на LED модулот за извор на светлина до големиот излезен напон е пониска од VOH, толеранцијата на светилката при ниска температура може да не ја достигне вистинската моќност. Ако избраниот LED погон на низок напон е поголем од VOL, погонот може да се вози на висока температура при висока температура. Излезот го надминува обемот на работата, работата е нестабилна, светилките ќе трепкаат итн. Но, сеопфатното разгледување на трошоците и ефикасноста, не можете слепо да го следите опсегот на ултра широкиот опсег на излезен напон на LED-возачот: бидејќи напонот на возачот е само во одреден опсег, ефикасноста на погонот е највисока ефикасност. По надминување на опсегот, ефикасноста и факторот на моќност (PF) ќе се влошат. Во исто време, дизајнот на опсегот на излезниот напон на двигателот е премногу широк, што ќе доведе до зголемени трошоци и ефикасноста не може да се оптимизира. Ако не се земат предвид балансот на моќноста и барањата за намалување, номиналната моќност на LED погонот се однесува на податоците измерени со номиналната средина и номиналниот напон. Имајќи предвид дека различни клиенти ќе имаат различни апликации, повеќето добавувачи на LED погони ќе обезбедат крива за намалување на моќноста на нивните сопствени спецификации на производот (обична крива на оптоварување VS пад на температурата на околината и крива за намалување на влезниот напон на оптоварување VS)). Црвената крива покажува дека кога цената на LED модулот за извор на светлина е влезна 120VAC, кривата за намалување на моќноста со температурата на околината се менува. Кога температурата на околината е пониска од 50 C, возачот дозволува 100 целосни оптоварувања. Кога температурата на околината е висока до 70 C, возачот може само да го намали товарот на 60%. Кога температурата на околината се менува помеѓу 50-70 C, оптоварувањето на погонот на погонот е со температурата со температурата со пораст на температурата и линеарно опаѓање. Сината крива покажува дека кога двигателот на ЛЕД ќе влезе во 230VAC или 277VAC, неговото оптоварување има крива за намалување на моќноста со промените во температурата на околината. Сината крива значи дека кога LED-двигателот е 55 C, кривата на намалување на излезната моќност со промените на влезниот напон се менува. Кога влезниот напон е 140 VAC, оптоварувањето на драјверот дозволува 100 целосни оптоварувања, а како што влезниот напон се намалува; ако излезната моќност остане непроменета, влезната струја ќе се зголеми, што ќе резултира со зголемување на загубата на влезниот крај, ефикасноста се намалува, температурата на уредот ќе се зголеми, поединечните температурни точки може да бидат можни. Прекумерните стандарди може дури и да предизвикаат откажување на уредите. Затоа, кога влезниот напон е помал од 140 VAC, потребно е излезното оптоварување на двигателот да се намали со влезниот напон и линеарното намалување. Откако ќе ја разберете горната крива на намалување и соодветните барања, при изборот на цената на модулот за LED извор на светлина, треба сеопфатно да размислите и да изберете според реалната температура на околината и условите на влезниот напон и да оставите соодветно да го оставите намалувањето на намалувањето на намалувањето на износот на намалувањето.

Причината зошто LED модулот за извор на светлина се чини нестабилен 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
5050 мониста за лепенка за светилка погодни за SMT обработка
Пакувањето со мониста со LED светилка може да се подели на две различни форми на пакување: директно вметната и лепенка LED диода што емитува светлина. LED лепенката е исто така означена како
Извор на светлина со ултравиолетова точка TIANHUIUVLED точкаст извор на светлина
UVLED се користи во различни индустрии. Изворите на светлина можат да се поделат во три категории според обликот, точкасти извори на светлина, линиски извори на светлина и
0603 Кои се главните индустрии на жолти смарагд зелени мониста со двобојни LED светилки?
0603 Жолта заоблена Лоша LED LED осветлување топка волумен 1,6*1,5 дебелина е 0,55мм Мала големина, висока осветленост, силна доверливост и животен век до 100.000 часа
[Примена] Примена на UVLED во медицинската игла за инјектирање
Во последниве години, со континуираниот развој на медицинските материјали, примената на УВ лепак од медицински квалитет е и во производството на медицински материјали.
Топлински UVLED Отпорност на топлина Вовед
Термичкиот отпор, како што сугерира името, може да го спречи протокот на топлина, кој е тесно поврзан со физичките карактеристики на UVLED материјалите. Слично на р
[УВ лепак жолта промена] причините зошто УВ лепилото пожолтува
УВ лепак е познат и како лепак за сенки. Многу УВ лепак се проѕирни откако сте љубопитни. Меѓутоа, понекогаш се открива дека УВ лепилото по стврднувањето има пожолтување
[УВ лепак] Ефектот на домашниот УВ лепак Tianhuiuvled е добар
Неодамна, домашниот УВ лепак е технички зрел, што може да се спореди со УВ лепак како што се Лоте и Дао Корнинг. Меѓутоа, во првите пет години, бидејќи г
[UVLED печатење извор на светлина] UVLED инкџет печатење извор на светлина
Во последниве години, индустријата за UV мастило е целосно зрела и широко се користи во земјата. УВ печатењето ја воспостави својата доминантна позиција во светот
Директно вметнати мониста за LED светилки Производителите да зборуваат за разликата помеѓу мониста за LED светилки
Директно вметнати производители на мониста за LED светилка за да зборуваат за разликата помеѓу информациите за држачот за монистра за LED светилка: Во моментов, постојат алуминиумски држачи, месинг
Ефектот на растот на растенијата што одговара на брановите должини на LED
Соодветниот ефект на раст на растенијата на LED бранова должина 1. Температурата на бојата и протокот на светлата на растенијата: температурата на бојата и протокот на светлата на растенијата се гледаат fr
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect