loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Историјата и принципот на работа на развојот на UV LED технологијата за стврднување

Системот за воздушни спортови го произведува LED UV-систем за стврднување за мастило за полимеризација, облоги и лепила и други апликации. Оваа технологија носи големи придобивки за печатењето, конверзијата и другите индустрии; една точка за нејзината историја и нејзините принципи на работа; и некои вообичаени прашања за ЛЕД УВ лекување .. Системот за воздушни спортови произведува LED UV систем за лекување, За агрегатно мастило, облоги и лепила и други апликации. Оваа технологија донесе големи придобивки за печатењето, конверзијата и другите индустрии; да разбереме малку за неговата историја и нејзините принципи на работа; и некои вообичаени одговори за ЛЕД УВ зацврстување. Основата и предностите на лекувањето со ЛЕД УВ светлина: Иако некои луѓе може да се обидат да ја разблажат флексибилноста или опсегот на лекувањето со ЛЕД УВ светлина, оваа технологија е усовршена од системот за движење на воздухот во последниве години. Системот се смета за водечки светски LED LED програмери и производители на решенија за лекување со УВ. Неговиот патентен систем е неспоредлив со конкурентите и се смета за најдобар на пазарот во моментов. Кога луѓето кои зборуваат за печатарската индустрија честопати користат AMS за да обезбедат преглед и да го решат местото каде што се преместени и да ги најдат овие системи. , Направете LED UV да зацврсти многу подобрувања. Додавањето на LED UV системот на машината за печатење ќе ги донесе придобивките од промените на табелата; Следниве се најистакнатите предности: 1. Мастилото веднаш се зацврстува, така што нема потреба да се суши или да се генерира прашок; 2. Печатачот може да го прошири производот на подлогата, вклучително и пластика, вклучително и пластика Не апсорбирајте мастило со други материјали; 3. Термичката подлога може да се испечати безбедно и квалификувано; 4. LED ултравиолетовата ламба е значително продолжена (10 пати) од традиционалната ултравиолетова ламба (AMS може да обезбеди 30.000 часа зацврстување. Соодветниот моќен капацитет почнува да се намалува); 5. Термиката, озонот и живата се исклучени од прес-салата, што ги прави побезбедни и го подобрува целокупното влијание врз животната средина; 6. УВ мастилото не содржи растворувачи, така што ЛЕД УВ лекувањето ја елиминира нестабилноста, а испарувачите се елиминираат. Со ослободување на органски соединенија се избегнат еколошките проблеми; 7. Ризикот од трошоците за енергија и термичкото сушење може да се заобиколи; 8. Може ефективно да се користат премази со додадена вредност; Понатамошниот развој на светлината е добиен и понатамошниот развој на ова поле го прошири забрзувањето на иновативните апликации и потенцијал. Ова се само некои придобивки од зацврстувањето на UV LED, во зависност од видот и големината на машината за печатење (без разлика дали е гумена, дигитална или мека печатење), печатачите имаат и други главни предности. Историјата на UV LED оптичкото стврднување: Процесот на стврднување на UV (UV) постои со децении: тие беа воведени во 1960-тите, како што е објаснето од Википедија, зацврстувањето базирано на УВ е „процес со ниска температура, процес со голема брзина со голема брзина , процес со голема брзина Процес и процес без растворувач -зацврстувањето се собира наместо испарување“. Народно кажано: лекувањето се разликува од сувоста. Кога вклучува мастила, лепила и премази, тоа е инстант (или скоро инстант) процес. солиден тип. Традиционалното лекување со ултравиолетово зрачење користи живини лачни светла за да создаде ултравиолетови зраци, што ќе предизвика мастилото, лепилото и облогата хемиски да реагираат на специфични процеси (наведени како агрегат) и да ги трансформираат во цврсти материи кога се изложени на течност во течност. Идеалната ситуација е што тие станаа прекар отпечатен на подлогата цврсто. Лечат безбедно и имаат доволна длабочина на третман (немаат лепливост или леплива). Иако светилките со живи лачни ламби се широко распространети за лекување со ултравиолетово зрачење за да се реши нивната работа, и постои долго време, така што луѓето се запознаени со нивните функции и сите тие имаат свои недостатоци: тие произведуваат озон и треба да го одржуваат квалитетот на воздухот. ; Тие користат голема количина на енергија за да произведат голема количина на топлина; тие вклучуваат употреба на жива, а таа има долгорочно влијание врз животната средина и се соочува со зголемен мониторинг. Поради овој факт, тоа е како неодамнешните регулативи на ЕУ ограничени за штетни материи (Rohs II II) , Забрануваат употреба на тешки метали олово, жива, кадмиум. Лекувањето со ултравиолетово ЛЕД е релативно понов процес. Многу печатачи и конвертори сè уште учат - но накратко, ги обезбедува најчестите проблеми со топлата поставка и традиционалните УВ цврсти решенија.

Историјата и принципот на работа на развојот на UV LED технологијата за стврднување 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
LED RGB директно вметнување Целосна боја Структура на пакет со мониста за светилка со три бои
LED диодата што емитува светлина може да се подели на монохроматски, две бои, три бои и RGBW четири бои четири бои LED според различни светлечки бои. Во ред.
UVLED развој UVLED и автоматизација
По две години атрофија на глобалниот пазар на автоматизација, тој ќе се врати на раст и се појавува нов тренд на глобалниот пазар на технологија за производство. Acco
[UVLED Point Light Source] Tianhua го лансираше новиот UVLED точка извор на светлина
Точката UVLED извор на светлина на Tianhui е долго развиено подобрување за создавање на тековниот LX-C40. Тоа не само што може добро да ги задоволи потребите на клиентите, туку и да излезе
5050RGBW светла директно вметнати LED светилка Добавувач на мониста, Zhuzhu
Zhuhai TIANHUI [Консултации: 400 676 8616] Зрната на светилките од 5050RGBW се комбинираат со RGB шарена и бела светлина (спецификациите на мониста за LED светилка со бела светлина може да бидат прилагодени
3528 зрнца со инфрацрвена светлина главно се користат во индустријата за убавина и физикална терапија
Инструментот за убавина со маска е исто така доста жежок во изминатите две години. Има десетици ламби, а има илјадници. Предноста е што може да се користи
0603 Patch LED Red Light Батерија за прикажување на мапа на моќност
Користете три LED црвени светла со големина на пакување 0603 за да ја прикажете моќта, користете го контролното коло за дизајн на чип со четири пресметувачки компаратор LM339, контролирајте ја трисегментната LED диода
[Предности] Предностите на традиционалната UV жива ламба од UVLED светлината
Предностите на традиционалната УВ жива светилка на соодносот на светлината UVLED на целата машина 1. Безбеден и еколошки, нема да произведува озон и не штети
[Одржување] Одржување на системот за стврднување UVLED
Системот за стврднување UVLED има долг животен век од живините светилки, но сепак постои одреден век на траење. Животот на UVLED машината за стврднување и материјалите на равенката
[Енергетски мерач] UVLED Ratal тест мерач на моќност
UVLED тестерот се користи во сите сфери на животот. Интензитетот на светлината е најважниот индикатор за UVLED. Подолу воведуваме два тестери кои најчесто се користат од
[Неуспех] Вообичаени дефекти и методи на лекување на опремата за стврднување UVLED
Уредот за стврднување UVLED се користи во многу индустрии. Овде го користиме уредот на Zhuhai Zhuhai Tianhua Electronic Co., како пример за анализа на најчестите фа
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect