loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Како да избегнете неуспех за време на модулот за извор на светлина со точка LED

Во последниве години, домашното осветлување на пејзажот се развива брзо. Надворешното декоративно осветлување на пејзажот со цел разубавување на урбаните пејсажи и комерцијално рекламирање се вреднува и се применува на се повеќе и повеќе. Може да се користи за разубавување на декорацијата, а може да се комбинира во линии за брилијантност на контурата. Но, изворите на светлина со точки со ЛЕД секогаш наидуваат на повеќе или помалку неуспеси при реалната употреба. Подолу, детално ќе воведам некои од вообичаените феномени на дефекти и решенија за анализа. Дефект 1: Откако ќе се сервира напојувањето, трепка светлото за дефект на контролорот (ERROR), изворот на светлина не е светол и нема излез од ефектот на анимација? Одговор: Оваа ситуација е генерално затоа што контролорот не ја чита правилно картичката и важечката програма за контрола не излегува. Причината може да биде: 1.SD-картичката е празна, датотеката нема ефект. 2.СД-картичката грешка во името на датотеката 3.SD-картичка 3.SD-картичка 3.SD-картичка 3.SD-картичка 3.SD-картичка Форматирање по потреба пред да ја копирате датотеката со ефект 4. Датотеката со ефект и чипот на светилката, моделот на контролорот во SD-картичката не се совпаѓаат, треба да го контактирате производителот за повторно да ја направите датотеката со ефект 5. По заменувањето на новата SD-картичка Лоши можности неисправни: откако ќе се сервира напојувањето, индикаторот на контролорот е нормален, има излез на сигнал, но модулот за точкест извор на светлина LED нема промена на ефектот? Одговор: Во овој случај, генерално постојат следниве причини: 1. Проверете дали сигналот и контролорот на светилките се правилно поврзани. 2. Сигналот на надворешната контролна ламба има напредување/надвор од насоката, проверете дали контролниот сигнал од сигналот на светлото пред крајот завршува во 3. Проверете дали моделот е избран кога ја правите датотеката со ефект во SD-картичката*. LeD беше во согласност со чипот што се користи во тековните светилки. 4. Светилката и контролорот мора да бидат заедно, односно, линијата за заземјување на светилката треба да биде линијата за заземјување. GND е поврзан со грешка три: Откако ќе се поврзат контролерот и светилката, ефектот се менува, но светилките трепкаат, а индикаторот на контролерот покажува нормално? О: Линијата за заземјување помеѓу контролорот и светилката не е поврзана 2. Фенер Напон на напојување помал од 3. Ефектот во SD-картичката е погрешен. Чипот на светилката и чипот на вистинските светилки кога ефектот е направен. 4. Растојанието од контролорот до првата светилка (растојание > 10 метри), преносот на сигналот е нестабилен Дефект 4: Откако ќе се вклучи напојувањето, контролорот и претходниот дел од светилката работат нормално. Светилката не е нормална откако ќе запали одредена светилка? Одговор: Оваа ситуација е генерално ламбата зад светилките која не успеала нормално да го прими сигналот. Причините обично се следните: 1. Индивидуалните светилки IC IC неуспех или сигналната линија е оштетена пред и по светлото. Светилката може да се пишува помалку при пишување на програмата (на пример, всушност се користат 9.000 парчиња, а само 8.000 се напишани во програмата). На овој начин, нема ефект на анимација во вториот дел. : По вклучувањето, контролорот работи нормално, ламбата е ненормална, а ефектот на видео екранот е различен? Одговор: Оваа ситуација е предизвикана од неусогласеност на редоследот на поставување на светилките и дизајните. Треба да ја прилагодите низата и локацијата на светилката според дизајнираниот дијаграм на возење или да го внесете распоредот на вистинската ламба за инсталација. Одете на компјутерот за повторно да го подготвите неуспехот на програмата 6: Откако ќе се прекине напојувањето, модулот за точкест извор на светлина LED може нормално да се промени, но има некои точки на извори на светлина што ја покажуваат бојата различна од другите? Одговор: Оваа ситуација генерално се должи на оштетувањето на чипот на ламбата R, G и B, што предизвикува приказ на недостиг на боја. Треба само да го замените проблемот со точката на светлината. Одговор на раскрсница: 1. Прво потврдете дали заштитниот прекинувач од страната на SD-картичката е отклучен. Насоката на отклучување е златната игла од SD-картичката. 2. Заштитната брава е отворена по потреба, но сè уште не може да се форматира. Ако уредот е скршен, заменете го читачот на SD-картички 3. Ако горната операција сè уште не може да го реши проблемот со форматирањето, сменете ја SD-картичката и повторно тестирајте

Како да избегнете неуспех за време на модулот за извор на светлина со точка LED 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
[UV LED] Производителот ви го кажува начинот на примена на UV LED изворот на светлина
Методите на примена на UVLED системите со извори на светлина се различни. За различни технологии, Tianhui ќе дава различни решенија. Тоа е сумирано. Постојат т
[UVLED Automation] TIANHUIUVLED е совршено интегриран со автоматизација
Неодамна, трошоците за работна сила стануваат се повисоки и повисоки, а големото производство не може да ги исполни барањата, па создаде автоматизиран производствен модел. Тоа е
[UVLED жица извор на светлина] Испорака серија на UVLED жица извори на светлина
Тианхуи отсекогаш размислувал и решавал проблеми од перспектива на клиентите. Со цел да создаде вредност и да ги зголеми придобивките за повеќе клиенти, Tianhui h
[UVLED Hot Conduction] Неколку концепти на UVLED Hot Transfer методот
Дизајнирањето на комплетен сет на UVLED уреди за стврднување вклучува сè покомплексно знаење, вклучувајќи електроника, софтверско инженерство, механичка структура, оптика,
[365nm] брановата должина на UVLED машината за лекување е 365nm
Бидејќи полето на примена на UVLED машините за лекување продолжи да се шири, некои пријатели кои претходно не биле изложени на UVLED, тие исто така почнаа да се консултираат со Tianh
Само ве научи да го изберете вистинскиот LED извор на светлина
Како да изберете LED извор на светлина? Од следните 5 аспекти, уредникот на производителот ќе го земе вистинскиот LED извор на светлина. 1. Погледнете го животниот век на ЛЕР. Според
Како да ја осветлите светлосната диода
Колку знаете за светлечките диоди? Денешната побарувачка на пазарот за диоди што емитуваат светлина е голема. Оние кои се користат во улични светла, медицински помагала, автомобилски светла, камери
Кои проблеми треба да се земат предвид за да се купи појас за светилка со модул со извор на LED светлина
Од гледна точка на индустријата, не е тешко да се купи појас за светилка со извор на светлина со LED модул. Само обрнете внимание на следниве прашања: 1. Пред купување,
Како да се заварат со мониста на светилки? Само совладете ги овие чекори
Како да се заварат мониста на светилката? Денес, ќе ве одведам да дознаете повеќе за методот на LED заварување како што следува: 1. Најпрво, затегнете го фластерот со мазгата и затегнете
Закрпи топки за осветлување со висок притисок Високо светли светла Животот, прашања со висока осветленост
Закрпи LED светилка со висок сјај, проблемот со висока осветленост, како да ги решите монистрата со високо-светла лепенка LED светилка за поврзување на долг животен век и висока осветленост. Закрпи
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect