loading

Tianhui- еден од водечките производители и добавувачи на UV LED чипови обезбедува услуга ODM/OEM UV LED чип.

Анализирајте го неуспехот на модулот за извор на светлина LED

Не се зема предвид променливиот опсег на VF на ламбата со LED светилка, што резултира со ниска ефикасност на светилката, па дури и со оптоварување на цената на LED модулот за извор на светлина во нестабилен LED модул за извор на светлина. Генерално е составен од неколку LED низа на LED диоди. квантитет. VF на LED се менува со промена на температурата. Општо земено, при постојана струја, VF станува понизок при висока температура, а VF станува висок при ниска температура. Затоа, работниот напон на оптоварувањето на LED светилките при висока температура одговара на VOL, а оптоварувањето на LED светилката работен напон при ниска температура одговара на VOH. При изборот на LED погонот, опсегот на излезниот напон на возачот е поголем од VOL VOH. Ако цената на LED модулот за извор на светлина до големиот излезен напон е пониска од VOH, толеранцијата на светилката при ниска температура може да не ја достигне вистинската моќност. Ако избраниот LED погон на низок напон е поголем од VOL, погонот може да се вози на висока температура при висока температура. Излезот го надминува обемот на работата, работата е нестабилна, светилките ќе трепкаат итн. Но, сеопфатното разгледување на трошоците и ефикасноста, не можете слепо да го следите опсегот на ултра широкиот опсег на излезен напон на LED-возачот: бидејќи напонот на возачот е само во одреден опсег, ефикасноста на погонот е највисока ефикасност. По надминување на опсегот, ефикасноста и факторот на моќност (PF) ќе се влошат. Во исто време, дизајнот на опсегот на излезниот напон на двигателот е премногу широк, што ќе доведе до зголемени трошоци и ефикасноста не може да се оптимизира. Ако не се земат предвид балансот на моќноста и барањата за намалување, номиналната моќност на LED погонот се однесува на податоците измерени со номиналната средина и номиналниот напон. Имајќи предвид дека различни клиенти ќе имаат различни апликации, повеќето добавувачи на LED погони ќе обезбедат крива за намалување на моќноста на нивните сопствени спецификации на производот (обична крива на оптоварување VS пад на температурата на околината и крива за намалување на влезниот напон на оптоварување VS)). Црвената крива покажува дека кога цената на LED модулот за извор на светлина е влезна 120VAC, кривата за намалување на моќноста со температурата на околината се менува. Кога температурата на околината е пониска од 50 C, возачот дозволува 100 целосни оптоварувања. Кога температурата на околината е висока до 70 C, возачот може само да го намали товарот на 60%. Кога температурата на околината се менува помеѓу 50-70 C, оптоварувањето на погонот на погонот е со температурата со температурата со пораст на температурата и линеарно опаѓање. Сината крива покажува дека кога двигателот на ЛЕД ќе влезе во 230VAC или 277VAC, неговото оптоварување има крива за намалување на моќноста со промените во температурата на околината. Сината крива значи дека кога LED-двигателот е 55 C, кривата на намалување на излезната моќност со промените на влезниот напон се менува. Кога влезниот напон е 140 VAC, оптоварувањето на драјверот дозволува 100 целосни оптоварувања, а како што влезниот напон се намалува; ако излезната моќност остане непроменета, влезната струја ќе се зголеми, што ќе резултира со зголемување на загубата на влезниот крај, ефикасноста се намалува, температурата на уредот ќе се зголеми, поединечните температурни точки може да бидат можни. Прекумерните стандарди може дури и да предизвикаат откажување на уредите. Затоа, кога влезниот напон е помал од 140 VAC, потребно е излезното оптоварување на двигателот да се намали со влезниот напон и линеарното намалување. Откако ќе ја разберете горната крива на намалување и соодветните барања, при изборот на цената на модулот за LED извор на светлина, треба сеопфатно да размислите и да изберете според реалната температура на околината и условите на влезниот напон и да оставите соодветно да го оставите намалувањето на намалувањето на намалувањето на износот на намалувањето.

Анализирајте го неуспехот на модулот за извор на светлина LED 1

Автор: Тианхуи - Дизинфекција на воздух

Автор: Тианхуи - УВ водачи

Автор: Тианхуи - УВ дизинфекција на вода

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД решенот

Автор: Тианхуи - УВ Led диод

Автор: Тианхуи - Изработувачи на УВ водниот диооди

Автор: Тианхуи - УV воден модулComment

Автор: Тианхуи - УВ LED печатење на система

Автор: Тианхуи - УВ ЛЕД замка на комарција

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Проекти Информација БлогComment
[Нова технологија] Комуникација со опрема со извор на светлина UVLED во посебна средина
Неодамна, некои клиенти сакаат да користат UVLED облоги за нанесување на производот и да го стават процесот на реакција во посебна средина. Имајќи предвид дека работниците не можат да оп
UV LED Filial Line UV LED машина за лекување
Широко се користи UVLED опремата за стврднување. Соодветно на различни барања, UVLED машината за лекување има различни форми. Опремата за лекување во форма на
[Power] Вовед во двигателот на клучната компонента на UVLED опремата за стврднување
Перформансите на уредот за стврднување UVLED во голема мера се поставени на перформансите на напојувањето. Затоа, дизајнот на напојувањето е многу важен. T
[УВ печатење] Разликата помеѓу лепењето со УВ и традиционалното лекување
Основниот принцип на зацврстувањето на УВ е да се користи ултравиолетово зрачење за да се направат молекулите на материјалите чувствителни на светлина да се распаднат за да формираат високо
[UV Wood Paint] Производителот ви кажува да изберете UVLED извори на светлина Повеќе заштеда на енергија и заштита на животната средина
Тој е многу различен од оној на компонентите на високо ниво како што е дрвениот под. УВ сликањето е многу различно. Поради различните форми и големина на wo
[Моќ на УВ светлина] Како да се избере моќноста на изворот на УВ светлина
Како да се контролира излезната моќност на изворот на УВ светлина, нашиот контролер Tianhui генерално користи напојување со постојана струја, што ја менува излезната моќност на
[Машина за лекување со ултравиолетови зраци] Овој начин да изберете машина за лекување со УВ е подобар
Неодамна, некои клиенти се јавија да се консултираат со машини за стврднување на UV лепак. Некои клиенти исто така споменуваат дека брзината на стврднување е доволно брза. Со континуираниот dev
[UV LED жица извор на светлина] Карактеристиките на светлосните точки на UV LED линија извори на светлина
Дефиницијата на секој производител на извори на светлина од линијата UVLED е различна, генерално се однесува на извор на светлина со ширина на светлина помала од 10 mm или 15 mm, а не
[UV LED Life] Како да се подобри животниот век на UV LED машината за лекување
Животниот век на мониста на UVLED светилки е генерално 20.000 часа. Дали UVLED може да работи 20.000 часа нормално? За време на употребата, поради феноменот на неуспех на светлина, животот на UVL
[UVLED дисипација на топлина] Ова лето, треба да посветите повеќе внимание на ладењето на UVLED машините за лекување
Во последно време високите температури, повеќето делови од земјата се обвиени со температура над 35 степени. Топлината може да направи луѓето да се чувствуваат непријатно, како и UVLE
нема податок
еден од најпрофесионалните UV LED добавувачи во Кина
Контакт

+86-0756-6986060

My@thuvled.com.   

+86 13018495990      

My@thuvled.com.

+86-0756-86743190


Можеш да најдеш.  Тука сме.
2207F Yingxin International Building, бр.66 Shihua West Road, Jida, Xiangzhou District, Zhuhai City, Guangdong, China
Авторски права ©  珠海是天辉电子有限公司 www.tianhui-led.com | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect